366 concept

Fotel model 366 to jeden z najpopularniejszych polskich mebli z lat 50 -60. Swoją popularność w pewnym stopniu zawdzięcza przypadkowi. Wszystko zaczęło się na początku lat 60-tych, kiedy pożar zniszczył fabrykę mebli w Świebodzicach. Nagle pojawiła się pilna potrzeba stworzenia nowych, prostych i szybkich w produkcji mebli. Sytuację postanowił wykorzystać młody projektant o nazwisku Józef Chierowski.
To wtedy dostrzeżono potencjał fotela model 366 Zarząd fabryki w Świebodzicach docenił estetykę i minimalizm mebla, decydując się na szybkie wprowadzenie go do masowej produkcji. Fotel natychmiast stał się hitem i bardzo szybko znalazł się w prawie każdym biurze, klubokawiarni czy restauracji w całej Polsce.
Przez ponad 20 lat fotel model 366 nie schodził z produkcji. Przez ten okres sprzedano ponad 500 000 egzemplarzy w krajach całego Bloku Wschodniego! Charakterystycznym elementem fotela stały się nogi ułożone w kształt nożyc, z widocznymi śrubami łączącymi je z siedziskiem. W oryginalnym projekcie, na którym bazuje reedycja 366 Concept, te śruby były ukryte, a pojawiły się ze względu na brak odpowiednich mocowań.
Warto podkreślić, że Józef Chierowski zaprojektował również wiele innych, bardzo popularnych mebli, takich jak choćby krzesło VAR oraz piastował funkcję kierownika Katedry Projektowania Form Przemysłowych PWSSP we Wrocławiu. Najbardziej wsławił się jednak projektem fotela model 366, który stał się prawdziwą ikoną polskiego wzornictwa XX wieku i jednym z najpopularniejszych mebli okresu lat 50 i 60 XX wieku w Polsce.